Το ΣΕΚΕΣ στην διεθνή συνάντηση για το νερό του European Water Movement στη Λισσαβόνα (29/6-2/7)

Αποστολή του ΣΕΚΕΣ στην διεθνή συνάντηση του ευρωπαϊκού κινήματος του νερού EWM που θα λάβει χώρα από τις 29/7 έως τις 2/7 στην Λισσαβόνα

Στην διεθνή συνάντηση του Ευρωπαϊκού Κινήματος για το νερό (EWM) που θα πραγματοποιηθεί στη Λισσαβόνα από τις 29/7 έως τις 2/7 συμμετέχει το ΣΕΚΕΣ για Δημόσια ΕΥΔΑΠ με το μέλος της Γραμματείας του Μανώλη Μαστοράκη

Το ΣΕΚΕΣ μέλος του Ευρωπαϊκού κινήματος νερού (EWM) αντιλαμβανόμενο την μεγάλη σημασία που έχει η διεθνής ανάδειξη του θέματος , εδώ και πολύ καιρό έχει ανοίξει τον κύκλο συζήτησης για το θέμα και προσπαθούμε να συμμετέχουμε να μεταφέρουμε αλλά και να συνδιαμορφώσουμε και με την υπόλοιπη αγωνιζόμενη ευρωπαϊκή κοινότητα που παλεύει για δημόσιο νερό, πολιτικές και δράσεις για τον καλύτερο αλλά και ποιο συντονισμένο τρόπο δράσης του κινήματος για την υπεράσπιση του Αγαθού.

Η Αρχή έγινε στις Βρυξέλλες στην συνέχεια ακολούθησε το Κορκ στην Ιρλανδία η συνέχεια μας έστειλε στο Παγκόσμιο εναλλακτικό φόρουμ στην Βραζιλία, και φτάνουμε στο σήμερα εν μέσω θέρους αλλά με την διάθεση μας για αγώνα να μας οδηγεί στην Λισσαβόνα στην Πορτογαλία στην διεθνή συνάντηση του (EWM) ευρωπαϊκού κινήματος του νερού σε μια  συνάντηση με σημαντικούς ομιλητές αλλά και με την δικιά μας συμμετοχή και άποψη.

Παραθέτουμε το πρόγραμμα της συνάντησης και όπως πάντα στην επιστροφή θα γίνει αναλυτικό ρεπορτάζ με τα συμπεράσματα και τις εξελίξεις στην Ευρώπη απο τον αγώνα για το δημόσιο νερό.

Πρόγραμμα Συνάντησης

Παρασκευή 29 Ιουνίου 

Meeting with Portuguese organisations (tbc)
Dinner: Casa do Alentejo – www.casadoalentejo.com.pt

Address: Ronda das Portas de Santo Antão 58, 1150-043 Lisboa, PortogalloSaturday 30th:

9.15-13.00: morning session
9.15 – 9.30 : Welcoming remarks

Jorge Fael – STAL, Agua de todos
Federico Tomasone – Rosa Luxemburg Foundation

9.30- 10.45: Update on current situation about water policies in European Countries : participants’ presentation of the situation in each country

France (15 min) : Thierry Uso, Justine Richer and Marie Pochon
Spain (10+ 10 min) : Enrique Ortega de Miguel and Pedro Pablo. Serrano Barquero + Pau Ortinez Marti, Dante Maschio, and Marti Kubesch (Catalonia);
Italy (10 min): Lucio Gentili
Debate (30 min)

10.45-11.15: coffee break 11.15-13.00:

Greece(10 min): Mastorakis Emmanouil

Ireland (10 min): Noreen Murphy

Portugal (10 min): Jorge Fael

Croatia (10 min): Tomislav Domes

Debate (60 min)

Moderator: David

13.00-14.30: lunch break

14.30-18.00: afternoon session

14.30 -15.45

Update on European Water Policies (process of revision of Water Framework Directive and Drinking Water Directive) (30 min) : Pablo Sanchez and David Sanchez

Update on Trade Agreements(15 min) : Thierry Uso
Debate

Moderator: Renato 15.45-16.15 : coffee break 16.15-18.00:

Elaboration of strategic calendar (key dates at Country and European level), including in parallel with global actions (for ex. 22 March and 10 December)
Strategy session on EWM engagement

Moderator: tbc 

Σάββατο  1η Ιουλίου 
9.15-13.00: Organisation of EWM and planning of next steps

Moderator: Elisabetta

List of participants

  • Jorge Fael – STAL, Agua de todos (Portugal)
  • Tomislav Domes – Pravo na grad (Right to the City, Zagreb) (Croatia)
  • Mastorakis Emmanouil – SEKES UNION GREECE (Athens) (Greece) 
  • Noreen Murphy -Water Democracy Movement (Ireland)
  • Marie Pochon – Coordination Eau Ile de France (France)
  • ThierryUso- EauSecours34(France)
  • Justine Richer – France Libertés (France)
  • Renato Di Nicola – International Officer Italian Water Movement (Italy)
  • Lucio Gentili – Foro Italiano (Italy)
  • Pau Ortinez Marti – Aigua es vida (Spain)
  • Araceli Lozano Pulido – Red Agua Publica (Spain)
  • Susana Gil Pascual – Marea Azul de Madrid (Spain)
  • Pedro Pablo Serrano Barquero – Plataforma contra la privatización del Canal de Isabel II (Spain) 
  • Liliana Pineda Aquattac- ATTAC (Spain)
  • Enrique Ortega de Miguel – Red Agua Publica (Spain)
  • Luis Babiano – Manager of Spanish water operators (Spain)
  • Dante Maschio–ISF(Spain)
  • Marti Kubesch – ISF (Spain)
  • Elisabetta Cangelosi – EWM Secretariat (Belgium/Italy)
  • David Sanchez – Food and Water Watch (Belgium/Spain)
  • Pablo Sanchez – EPSU/ Right2water ECI coordinator (Belgium/Spain)
  • Federico Tomasone – Rosa Luxemburg Stiftung Brussels Office (Belgium)
  • Ana Veselinovic -Rosa Luxemburg Stiftung Belgrade Office (Serbia)
x Shield Logo
This Site Is Protected By
The Shield →